Ar švarų, ar užterštą orą kvėpuojame?

Šias mokslo metais Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinėje mokykloje dirba Mokinių mokslinė gamtos tyrimų laboratorija. Mokyklos mokiniai atliko oro ir geriamojo vandens švarumo tyrimus.

Gyvename netoli naftos perdirbimo gamyklos, kas dieną Židikų gatvėmis pravažiuoja daug automobilių. Todėl mums parūpo sužinoti, ar švarų, ar užterštą orą kvėpuojame.

Mes, 8 klasės mokinės Deimantė Stankutė, Goda Vaitkutė ir Greta Janušaitė, ištyrėme oro švarumą mokyklos teritorijoje pagal kerpių kiekį ir rūšinę įvairovę. Taikėme tarptautinio Baltijos jūros projekto metodiką.

Pagal kerpių kiekį ir rūšinę įvairovę galima nustatyti vietovės oro užterštumą. Kerpės ypač jautrios sieros oksidui (SO2). Ypač pražūtingai kerpes veikia rūgštieji krituliai, kurie susidaro pramonės įmonėms ir automobiliams teršiant orą. Rūgščiai patekus į kerpės gniužulą, jo ląstelėse sutrinka medžiagų apytaka. Tokia kerpė gali žūti. Todėl užterštose vietose kerpės visai neauga arba yra vos kelios atsparesnės rūšys. Kai oras švarus, kerpių įvairovė didelė, jų gniužulai didesni.

Tyrimui buvo pasirinktos trys vietos, kuriose buvo apžiūrėta po tris maždaug vienodo amžiaus medžius, kerpių buvo ieškoma maždaug pusantro metro aukštyje. Radome įvairių ne mažiau 5 rūšių kerpių, tarp jų buvo ir švaraus, ir užteršto oro bioindikatorių. Tai rodo, kad oras mūsų mokykloje yra švarus.

8 kl. mokinės Deimantė Stankutė, Goda Vaitkutė ir Greta Janušaitė

 

 



2019 | Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija | Sukurta:    Inforenoje
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija