Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinė mokykla kartu su Bulgarijos Pleveno miesto kalbų gimnazija vykdo Comenius dvišalės partnerystės projektą ,,Edukacijos reikšmė aktyviam europiečių pilietiškumo ugdymui” pagal Mokymosi visą gyvenimą programą. Projektas svarbus abiejų šalių mokiniams, mokytojams bei pačioms ugdymo institucijoms. Moksleiviai turi galimybes plėtoti komunikacinius gebėjimus anglų kalba bei kartu mokytis bulgarų ir lietuvių kalbų. Tai ne tik plečia akiratį, bet kartu formuojasi pozityvūs tarpasmeniniai santykiai, bendravimo kultūra, didėja mokymosi motyvacija. Ne veltui yra sakoma, kad kalbos mokėjimas atrakina visas duris į pažinimą. Bulgarijos moksleiviai noriai mokėsi lietuvių kalbos. Mokytoja Rūta Simutienė kantriai ir išradinagi lietuvišką žodį perteikė svečiams. Jie kalbos mokėsi klausydamiesi tekstų, vaidindami situacijas, kurdami dialogus. Jų galutinis rezultatas matomas plakatuose, kuriuose jie surašė pirmuosius savo sakinius ir žodžius lietuvių kalba. Taip pat visi drauge padarė draugystės medį ,,išaugintą” iš lietuviškų žodžių. Bulgarijos atstovai paruošė kalbos pamokėlę lietuvių moksleiviams ir juos mokė spalvų ir vietovių pavadinimus angliškai po to ir bulgarų kalba. Bulgarijos atstovai paruošė kalbos pamokėlę lietuvių moksleiviams ir juos mokė spalvų ir vietovių pavadinimus angliškai po to ir bulgarų kalba. Naudodami įvairią spalvinę techniką drauge padarė Bulgarijos žemėlapį. Taip pat buvo paruoštos prezentacijos apie Bulgarijos ir Lietuvos UNESCO paveldus. Lietuvių kalbos svečiai mokėsi ne tik pamokose, bet ir kūrybinėse dirbtuvės su dailės mokytoja Inga Šilinskaite. Projekto dalyviai kartu ,,prakalbino” molį, lipdydami įvairius simbolius ir kartu mokydamiesi lietuviškų ir bulgariškų žodžių. Mokytoja džiaugėsi kūrybingais ir stropiais mokiniais. Jie ne tik lipdė, bet ir tapė, konstravo bei gaminosi draugystės apyrankes, kurias dovanojo vieni kitiems. Atlikdami įvairias veiklas, mokiniai kiekvieną žodį kartojo ir lietuviškai ir bulgariškai. Manau, lengviausiai mokiniai susidorojo su muzikos mokytojos pateiktomis užduotimis. Muzika yra kalba, kuria puikiai gali susikalbėti visos pasaulio tautos. Muzikos mokytojos Natalijos Burbienės vadovaujami bei nuolat konsultuojami mokytojos Nadezhda Beloshapovos iš Bulgarijos mokiniai paruošė puikių lietuviškų ir bulgariškų dainų repertuarą. Taip abi šalys apsikeitė kultūrinėmis tradicijomis: vieni kitus mokė dainuoti ir šokti savo liaudies šokius ir dainas. Gal sunkiau sekėsi mūsų svečiams pažinti lietuviško maisto gaminimo subtilybes. Sudėtinga užduotis teko svečiams. Jie gamino visai grupei lietuviškus cepelinus. Valgyklos vedėja Angelė Tautvydienė kantriai aiškino ir mokė koks ilgas lietuviško cepelino kelias kol jis atkeliauja į stalą, bet ir ši užduotis buvo įveikiama, nes visi projekto dalyviai gardžiavosi svečių paruoštais pietumis.
Lietuvaičiai ir jaunuoliai iš Bulgarijos po įtempto darbo savaitės jėgas išmėgino sporto aikštyne. Mokytojas Andrius Šakinskas ir kolega Emil Todorov surengė mokiniams sporto dieną. Vyko įnirtingos tinklinio, krepšinio, smiginio kovos bei kiti judrieji žaidimai, bet nugalėjo draugystė. Sumaniai projekto dalyvių gyvenimą organizuoja mokytoja Šarūnė Erlickaitė. Ji spėja visur-sudaryti ir nuolat kooreguoti veiklų planą, padėti nesusikalbantiems, o kur dar viską užfiksuoti fotoaparatu ir medžiagą patalpinti a Twinning platformoje nes visą projekto darbą koordinuoja mokytoja iš Bulgarijos Mariana Krachunova (ji viso projekto koordinatorė)
Antrąją projekto savaitę visi kartu keliaujame po Lietuvą- rodome kokia graži mūsų šalis- nuostabi gamta, daugybė kultūros paveldo paminklų ir gili istorija, apipinta legendomis. Liepos 4 d. mokyklos direktorė Rima Širvinskienė projekto dalyvių – mokytojų delegaciją pristatė Mažeikių merui Antanui Teniui, vicemerei Sigutei Bernotienei bei švietimo skyriaus vedėjui Apolinarui Stonkui. Susitikime su rajono valdžios atstovais dalyvavo Bulgarijos Pleveno miesto kalbų gimnazijos direktorius Jurijus Todorov, pavaduotojos Greta Dimitrova ir Irena Dimitrova, projekto koordinatorė Marijana Krachunova bei mokytojos Svetla Todorova, Nadezhda Beloshopova. Rajono valdžios atstovai ir svečiai džiaugėsi bendryste ir linkėjo naujų idėjų kitiems projektams. Viešnagė baigsis, bet įspūdžiai dar ilgai neišblės: nei vasaros saulė nei rudens lietūs to gražaus bendravimo neišbukins. Liks mieli prisiminimai, daugybė veiklų užfiksuota nuotraukose, adresai ir telefonų numeriai ir laukimas…laukimas, kada mūsų mokyklos dvidešimties mokinių delegacija vyks į Bulgarijos Pleveno miesto kalbų gimnaziją.
Direktores pavaduotoja ugdymui, projekto koordinatorė Laima Bartkuvienė