Dalyvavimas projektinėje veikloje- plačios galimybės moksleiviams

Rugsėjo 20-26 dienomis aštuoni Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos I-III g. kl. moksleiviai lankėsi Rumunijoje, kur vykdė Erasmus+: Comenius tarpmokyklinių Strateginių partnerysčių projektą „Ar šiandieninių rašytojų ir režisierių idėjos įkvepia jaunuosius europiečius?“. Juos lydėjo anglų kalbos mokytoja, projekto koordinatorė, Vilma Levickienė ir lietuvių kalbos mokytoja Rūta Simutienė.

Šio projekto pagrindinis tikslas yra motyvuoti mokinius naudoti literatūrą ir kiną, kad geriau suprastų savo ir kitų Europos šalių socialinę, kultūrinę, ekonominę, politinę ir istorinę kilmę. Šios žinios jauniems žmonėms ne tik pagelbės renkantis profesiją, bet ir padės labiau suprasti socialines Europos šalių problemas. Projekte dalyvauja 7 Europos Sąjungos šalys: Prancūzija (koordinatoriai), Rumunija, Vokietija, Portugalija, Italija, Lenkija ir Lietuva. Projekto trukmė- dveji metai.

Šį kartą projekto partneriai susitiko Rumunijoje, Craiovos miesto Stefano Velovano nacionalinėje pedagoginėje kolegijoje. Jaunieji kūrėjai pristatė savo nedidelės apimties kūrinėlius, kuriuos vėliau, dirbdami mišriose grupėse, analizavo, aptardami pagrindinius veikėjus, gvildendami kūrinyje keliamas problemas, ieškodami simbolių ir juos aiškindami.

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos I kl. gimnazistas Saulius Levickis pristatė savo kūrinį „Lėkštutė deserto“, kuriame pasakojama apie du jaunuolius- Kristupą ir Gabrielių, stovinčius ant savarankiško gyvenimo slenksčio. Jie baigia mokyklą ir turi rinktis tolimesnį gyvenimo kelią. Vienas svajoja tapti miškininku, bet jo tėvai nori, kad pasirinktų gydytojo chirurgo specialybę; kitas nori tapti tiltų statytoju- inžinieriumi. Gabrielius pasirinko tą profesiją, apie kurią svajojo nuo mažens- t.y. tapo žymiu tiltų inžinieriumi ( apie jį rašo visi žurnalai ir laikraščiai), o Kristupas taip ir neišdrįso paprieštarauti tėvų valiai ir tapo chirurgu. Dirbdamas darbą, kurio nemėgsta, nesijaučia laimingas. Kūrinio autorius teigia: kiekvienas žmogus turi drąsiai priimti gyvenimo iššūkius ir kurti savo gyvenimą pats. Tik tada jausis iš tikrųjų laimingas ir mėgausis gyvenimo pilnatve, lyg desertu.

Komisija, sudaryta iš dviejų kiekvienos šalies atstovų (1 mokytojas ir 1 mokinys), išrinko geriausius darbus. I vieta skirta Lenkijos delegacijos atstovei už kūrinį „Ratas“ , II vieta- Vokietijos moksleivei už kūrinį „Pulsuojanti siela“, III vieta atiteko Rumunijos jaunajai kūrėjai už kūrinį „Bėglių malda“. Visuose moksleivių kūriniuose gvildenamos svarbios problemos, kurios nesvetimos jaunimui visose Europos šalyse- tai migracija, jauno žmogaus sielos nerimas, ieškojimas atsakymo į amžiną klausimą- kokia gyvenimo prasmė, alkoholizmo problema.

Be to, kiekvienos šalies projekto dalyviai pristatė pasirinktą savo šalies režisieriaus filmą, kurį vėliau komentavo, atsakė į žiūrovų klausimus. Židikiškiai pristatė kostiuminę dramą „Knygnešys“ ( rež. J.Trukanas), kurioje pasakojama apie lietuviškos spaudos draudimo laikmetį, kai svarbų vaidmenį literatūriniame ir kultūriniame Lietuvos gyvenime vaidino knygnešiai. Nemažai aukų pareikalavusi kova dėl rašto suvienijo tautą, subūrė visuomenę.

Projekto dalyviams buvo sudaryta galimybė daugiau sužinoti apie technines filmų kūrimo paslaptis: jie susitiko su Rumunijos filmų kūrėju Andrei Ursu, kuris atskleidė ne vieną kino montavimo subtilybę. Šios žinios moksleiviams pravers kuriant savo filmą, kurį reikės pristatyti pavasarį, baigiamajame projekto susitikime Lietuvoje.

Be intensyvaus darbo, moksleivių laukė ir pramogos: pažintinės ekskursijos po Craiovos miestą, muziejus, Romanesko parką. Taip pat moksleiviai turėjo galimybę labiau pažinti rumunų gyvenimo būdą, paragauti nacionalinių patiekalų, pabendrauti su naujaisiais draugais, svečiuojantis jų namuose.

Šis projektas moksleiviams atveria galimybes ne tik aplankyti svečias šalis, susipažinti su kitos tautos kultūra, naujais žmonėmis, tobulina socialinius įgūdžius, bet ir skatina naujai pažvelgti į literatūros bei kino meno lobynus ir kurti patiems. Juk kūryba- tai nenusakomas sielos virpesys, „auginantis“ sparnus skydžiui į laimingą ateitį.

Rūta Simutienė, lietuvių kalbos mokytoja2019 | Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija | Sukurta:    Inforenoje
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija