Gamtamokslinė penkių mokyklų stovykla Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijoje

Birželio viduryje Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijoje buvo organizuota dviejų dienų gamtos mokslų stovykla pagal projektą „Gamtos mokslų ugdymo stiprinimas sinchronizuojant praktines, teorines ir virtualias aplinkas“. Stovykloje dalyvavo moksleiviai iš 5 projekte dalyvaujančių mokyklų: Skuodo rajono Ylakių ir Mosėdžio gimnazijų, Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos, Telšių r. Nevarėnų pagrindinės mokyklos ir Kretingos rajono Vydmantų gimnazijos. Dalyviai klausėsi medžiotojo Kazio Čepio paskaitos apie medžiotojų uždavinį – gyvūnų  populiacijos valdymą, nes kitaip daugėjant žvėrių kiltų ir ligų, ir kitų problemų. „Mes žvėris šeriame, tačiau tuomet dar papildomai valome kelius, vežame šieną, kad žvėrys gautų pašaro. Žiemos metu, kai iškrenta trečias ar ketvirtas sniegas, vykdome žvėrių apskaitą miške. Turime savo maršrutus ir skaičiuojame esamų žvėrių sniege įspaustas pėdas, – apie medžiotojų veiklą kalbėjo K. Čepys ir aiškino, kokie žvėrys turi būti medžiojami. – Jeigu kalbėsime apie raguotus patinus – briedį, elnią ar stirniną, medžiotino žvėries pirmasis iš požymių yra prasti ragai. Medžiotojai pastaruosius vadina selekciniais, su prastais ragais gyvūnus reikia sumedžioti, kad jie neperduotų tokio požymio palikuonims“.

Įdomi ir įsimintina buvo išvyka į Mažeikių naftos laboratoriją, kur moksleiviai turėjo galimybę tapti laborantais – išsitirti atsivežto savo vandens kokybę. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos 3D klasėje mokiniai stebėjo fizikos mokytojos Aurelijos Kasputytės vedamą užsiėmimą: biologijos, chemijos, fizikos objektus stebėjo su interaktyviais akiniais. Na, o kam nepatinka refleksija – „Kahoot“ žaidimas! Per kitą užsiėmimą dalyviai iš įvairių vaisių ir daržovių (bulvių, citrinų, obuolių, pomidorų) gamino galvaninius elementus ir jų baterijas, naudodamiesi multimetrais matavo išgautą elektrovarą. Biologijos veiklos metu (mokytoja Rasa Petrulevičienė) mokiniai mokėsi pasigaminti muilą ir kietą ekologišką šampūną, kuriam gaminti naudojo kokoso putoklį, džiovintas dilgėles, mėtas ir liepžiedžių miltelius, migdolų ir sezamo aliejų, citrinų ir arbatmedžio eterinius aliejus. Gaminant muilą buvo naudojama muilo bazė, vaistažolių milteliai, maistiniai dažai, kvapieji eteriniai aliejai. Moksleiviai turėjo galimybę patys susikurti muilo ir šampūno receptus ir pagal juos pasigaminti norimus ploviklius, taip pat jie darė plakatus, pakavimo popierių. Su chemijos mokytoja Sigute Razguviene, naudodami indikatorines juosteles, nustatinėjo vitamino C kiekį vaisiuose ir daržovėse, aiškinosi, kodėl vitaminas C reikalingas žmonių organizmui, kokios yra šio vitamino dienos normos. Moksleiviai išsiaiškino, kad iš tirtų daržovių didžiausias vitamino C kiekis buvo paprikose ir špinatuose, iš uogų – braškėse bei citrusiniuose vaisiuose – citrinose ir apelsinuose.

Po praktinių darbų laukė išvyka į Šaltiškių molio karjerą, kur Skuodo r. Mosėdžio gimnazijos geografijos mokytojas Virginijus Pajarskas pasakojo apie mėlynąjį ir raudonąjį molį,  apie karjere ekspedicijos su mokiniais metu rastus jūrinio dinozauro dantis, vykdomus darbus. Mokiniai iš arti galėjo apžiūrėti 70 metrų strėlės milžiniško elektra varomo 688 tonų ekskavatorių. Stovyklos dalyviai gilino pažintines, bendravimo ir bendradarbiavimo kompetencijas, tobulino praktinio darbo įgūdžius – tai buvo neįkainojama patirtis ir postūmis tirti, tobulėti ir atrasti gamtos paslaptis iš naujo.

Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės mokytoja metodininkė Rasa Petrulevičienė

 



2019 | Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija | Sukurta:    Inforenoje
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija