Geriau vieną kartą išbandyti, negu šimtą kartų išgirsti

Pavasaris daliai jaunų žmonių ne tik džiaugsmą, bet didelius iššūkius keliantis metas. Daugeliui, kuriems šie metai paskutinieji gimnazijoje ar vidurinėje mokykloje, kyla klausimas: kokiu gyvenimo keliu pasukti, kokią profesiją ar specialybę rinktis, ką studijuoti.

Galbūt vieni stos ten, kur tėvai pasakys, jie juk geriau žino, nors patys per visą gyvenimą dirba tam, kad dirbtų ir gautų pajamas. Kiti keliaus ten, kur draugai – kaip išsiskirti su geriausiais draugais. Treti galbūt susikraus nedidelę mantą ir patrauks laimės ieškoti į užsienį – ten juk galima geriau negu Lietuvoje užsidirbti.

Taip jau yra, kad 18-19 metų žmogui dažnai labai sunku susivokti, ko jis nori, kokia veikla jam patinka. Taip jau yra, nes dažniausiai nei tėvai, nei esama švietimo sistema neskiria ypatingai didelio dėmesio tam, kas vaikui patinka. Vaikas skatinamas daugiau laiko skirti tiems dalykams, kurie jam nesiseka ir nepatinka. Ir tą galima labai gerai suprasti: visi nori, kad vaikas gerai mokytųsi visus dalykus. Rezultatas – didelis žinių bagažas ir dar didesnis klausimas, kaip ir kur tą bagažą panaudoti?..

Žinoma, profesinis orientavimas mokyklose – didelis pagalbininkas jaunuoliui renkantis gyvenimo kelią. Ypač, jei profesinis orientavimas neapsiriboja vien susitikimais su specialistais, kurie pasakoja, ką jie daro, ko toje veikloje gali pasiekti.

Originaliai pristatyti su jūra susijusias profesijas sumąstė Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla. Šiemet jau šeštą kartą vyko profesiniam orientavimui skirtas konkursas „Jūrų keliais“. „Konkursas gimė sekant geru latvių pavyzdžiu. Pasižiūrėjome ir pamatėme, kad mes tokiam konkursui taip pat turime puikias sąlygas. Kadangi be rėmėjų tokių renginių nesuorganizuosi, pasikalbėjome su verslininkais. Mus palaikė ir tapo visų šešių jau surengtų konkursų generaliniais rėmėjais AB DFDS Seaways. Konkursą remia ir kitos laivybos kompanijos: AB „Lietuvos jūrų laivininkystė“, AB „Limarko laivininkystės kompanija“, Lietuvos jūrininkų sąjunga, UAB „Boskalis Baltic“, UAB „Novikontas“, UAB „Baltnautic Shipping“,UAB “Transocean Lietuva”. Tad mūsų renginiai supažindina ne tik galimybes studijuojant mūsų mokykloje įsigyti jūrines profesijas, bet ir daugiau sužinoti, kur ir kokius darbus galima dirbti, – apie renginio ištakas ir tikslus pasakoja Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklose Karjeros centro vedėja Genutė Kalvaitienė. –Jei ankstesniuose ko kursuose labiau orientuodavomės į Klaipėdos gimnazijas, pastaruoju metu didesnį dėmesį skiriame kitų regionų mokykloms. Pirmuosiuose konkursuose dalyvaudavo po 8 komandas. Jau kuris laikas varžosi 12 komandų. Pageidaujančių dalyvauti būtų daugiau, bet tada labai jau išsitempia renginys. Yra viena mintis – konkursą rengti etapais, bet tai priklauso ir nuo rėmėjų, nes tada konkursas pareikalaus daugiau lėšų.“

Konkurse „Jūrų keliais dalyvavo Vilniaus Jono Pauliaus II, Kauno rajono Ugnės Karvelis, Birštono, Radviliškio Lizdeikos, Joniškio Aušros, Šiaulių J.Janonio, Raseinių rajono Ariogalos, Akmenės gimnazijos, Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijų ir Mažeikių Sodų , Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės, Plungės rajono Alsėdžių ir vidurinių mokyklų komandos. Konkurso generalinio rėmėjo AB DFDS Seaways įsteigtą pagrindinį prizą – kelionę komandai keltu Klaipėda–Karlshamnas (Švedija) laimėjo Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos komanda.

Žinoma, kelionė į Švediją puiku, bet didžiausias džiaugsmas yra dalyvauti. Tad, kaip sako komandą lydėjusi Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos socialinė pedagogė-karjeros koordinatorė Nijolė Mažeikaitė, konkurso dalyviai kelias dienas dar dalijosi įspūdžiais su draugais. „Man labai patiko šis renginys, patiko visos rungtys. Ypač dūmų labirinto užduotis. Daug sužinojau apie jūreiviškas profesijas. Sužinojau, kad šios profesijos turi labai didelę paklausą. Norėčiau savo gyvenimą susieti su jūrą, nes galima sutikti naujų žmonių, pamatyti kitas šalis“, – sako šios mokyklos komandos narys Tautvilas Liegis. „Labiausiai patiko rungtys ir šiltas grupės sutikimas. Man viskas labai atiko ir buvo įdomu. Labiausiai patiko plaukimas baseine ir tvarstymas. Pasijutau kaip tikra jūreivė. Norėčiau savo gyvenimą susieti su jūreivyste, nes, manau, kad tas darbas man patinka“, – įspūdžiais dalijasi židikiškė Ingrida Jazbutytė. „Man patiko, kad konkurse buvo labai daug užduočių. Ypač patiko dūmų labirintas. Tik būti jūrininku negalėčiau, nes labai ilgam reikia atsiskirti nuo artimųjų“, – sako Tomas Vasiliauskas.

„Džiaugiuosi, kad mūsų moksleiviai turėjo galimybę dalyvauti konkurse, iš arčiau susipažinti su jūrinėmis profesijomis. Kai mūsų mokyklos karjeros koordinatorė Nijolė Mažeikaitė atėjo pasitarti ar dalyvauti konkurse, be abejo, tokią iniciatyvą palaikiau ir pritariau. Kuo daugiau moksleiviai pamatys, kuo daugiau sužinos, tuo geriau pasirengs gyvenimui“, – pasidžiaugia ir Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorė Rima Širvinskienė ir priduria, kad praėjusi savaitė mokyklai dovanojo dar vieną malonią žinią – respublikinėje technologijų olimpiadoje, kurioje varžėsi 60 dalyvių, židikiškė moksleivė Rasa Galdikaitė užėmė pirmąją vietą. Jos mokytoja metodininkė Inga Šilinskaitė. Baigdama direktorė pajuokauja, kad talentai ir mažuose miesteliuose gimsta, svarbu, kad suaugusieji tuos talentus ugdytų.

Pasak Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos Karjeros centro vedėjos Genutės Kalvaitienės, renginių sėkmingumas priklauso nuo mokyklų požiūrio. Jei mokykla ieško naujų formų, visada galima daugiau padaryti. „Todėl nepamirštame ir mokytojų. Prie kokį pusantrų metų surengėme seminarą pedagogams, juos išsamiau supažindinome su jūreiviškomis profesijomis, karjeros galimybėmis, paskui keltu plaukėme į Švediją. Tose mokyklose, kur mokytojai patys daugiau žino, daugiau moksleivių savo gyvenimą ryžtasi susieti su jūra“, – sako G.Kalvaitienė.

Genovaitė Paulikaitė

Nijolės Mažeikaitės nuotraukos



2019 | Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija | Sukurta:    Inforenoje
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija