Neoficiali Gamtos ir tiksliųjų mokslų diena.

Birželio 18 dieną Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijoje vyko neoficiali Gamtos ir tiksliųjų mokslų diena.

Rytas prasidėjo aktų salėje, kur mokiniai pasiskirstė į grupes ir varžėsi judriojoje viktorinoje, nes atsakymus į klausimus turėjo surasti mokykloje ir aplink ją. Sveikiname Tomo komandą.

Šią dieną lankėsi Ventos regioninio parko specialistas Ramūnas. Jis moksleiviams papasakojo apie Ventos regioninį parką, parko vertybes, lankomus objektus, parodė keletą tikrų fosilijų. Diskutavo apie būtinybę rūšiuoti atliekas.  Gimnazistams labiausiai patiko patiems pabandyti su titnagu ir skeltuvu įžiebti žiežirbą. Gavome kvietimą atvykti į Ventos regioninio parko lankytojų centrą išbandyti įvairias edukacijas, patiems patyrinėti Juros periodo uolienas ir paieškoti fosilijų.

Po pietų vyko darbas grupėse. Grupė gimnazistų dirbo su mokytoja Aurelija. Edukacinės veiklos tikslas buvo susipažinti su skirtingais medžių (ar pastatų) aukščio nustatymo būdais ir juos išbandyti praktiškai. Moksleiviai  matavo ir skaičiavo pasirinktų, šalia gimnazijos augančių medžių aukštį. Pradžioje mokiniai medžio aukštį vertino „iš akies“. Po to ėmėsi patikimesnių būdų: aukščio nustatymo pagal metamo šešėlio ilgį, naudojant kampainį, panaudojant pieštuką ar ilgesnę lazdelę. Paaiškėjo, kad vertinti „iš akies“ trūko įgūdžių. Numatytasis ir tikrasis medžio aukštis skyrėsi kone dvigubai. Mokiniai galėjo akivaizdžiai įsitikinti kaip sudėtinga pasitikėti tuo ką matai vertinant aukštį, patobulino darbo su matavimo prietaisais įgūdžius, prisiminė panašiųjų trikampių savybes, proporcijos nežinomo nario apskaičiavimo taisykles.

Kita grupė gimnazistų drauge su biologijos mokytoja Daiva patraukė į žygį pėstute po Židikų apylinkes. Žygio tikslas – nužingsniuoti į bebryną Paviliotės pakraštyje, apžiūrėti bebrų gyvenvietę, ženklus (nugraužtus medžius, užtvankas, takus), rodančius jų aktyvų gyvenimą. Pakeliui mokytoja papasakojo apie bebrų gyvenimą, jų namo sudėtingą architektūrą. Tikėjomės pamatyti ir pačius bebrus. Deja, šį kartą nepavyko. Bet visada galima pamėginti kitą kartą. Be to turėjome užduotį – priskinti Paprastųjų baltagalvių, liaudiškai ramunių, hidrolato gamybai. Nužingsniavome 4,64 km. Nueitam keliui sužinoti, naudojoje programėlę Endomodo. Taip pat mokėmės naudotis programėle iNaturalist. Mokiniai turėjo nufotografuoti 10 žiedinių augalų ir programėlės pagalba atpažinti ir pavadinti juos.

Veiklos su matematikos mokytoju Stasiu vyko IT kabinete. 8 kl. Mokiniai Lukas ir Dovydas sužinojo, kas yra Oilerio skrituliai ir kaip juos taikyti matematikos uždaviniuose. Aleksas susidomėjo frakalais, surado informaciją apie juos ir parengė pristatymą su pavyzdžiais. Dovydas interneto platybėse ieškojo informacijos, kas yra aukso pjūvis matematikoje. Deja, lietuvių kalba daug informacijos rasti nepavyko, todėl moksleivis nutarė paieškas pratęsti uždienio literatūroje vasaros atostogų metu. Penktos klasės mokinukės susipažino su taškine ir ašine simetrija ir parengė pristatymą su rastų simetriškų figūrų gimnazijos erdvėse pavyzdžiais.

Grupė gimnazijos mokinių drauge su chemijos mokytoja Sigute talkino technologijų mokytojai Ingai ir rinko erškėtrožių žiedus hidrolato gamybai.

Be to, iš arti, bet per saugų atstumą susipažino su labai pavojingu atvežtiniu augalu Sosnovskio barščiu. Kuo jis pavojingas? Šis augalas kelia realų pavojų žmogaus sveikatai ir net gyvybei. Barščių sultyse yra furokumarinų. Patekę ant odos ir veikiami saulės spindulių jie sukelia nudegimus: ne šiaip paraudimus, o labai rimtas traumas – III laipsnio nudegimus, kuriuos sukelia šio augalo sultys. Yra žinoma net mirties atvejų – dažniausiai mažų vaikų, kurių oda buvo pažeista daugelyje vietų.

 Dienos pabaigai 3D filmas “ Mirtingos mašinos”- apie žmonių santykius ir gyvenimą po dviejų tūkstančių metų, įvykus Žemėje katastrofai nuo besaikio vartojimo ir karinių konfliktų mūsų amžiuje. Abejingų neliko. O gal būt, ką nors privertė ir susimąstyti, kas vyksta dabar, ką reikėtų keisti.

Gimnazistai Irmantė, Dovydas, Egidijus ir Saulė

 

 2019 | Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija | Sukurta:    Inforenoje
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija