Spalio 17 d. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijoje vyko respublikinė konferencija „Ekspedicija Kazachstane – gyvos istorijos pamokos“. Konferencijos tikslas – vasarą vykusios ekspedicijos į Kazachstaną, kurioje dalyvavo ir mūsų gimnazijos bendruomenės nariai, pristatymas, gerosios patirties sklaida, istorinės atminties puoselėjimas, pilietinės jaunuomenės ugdymas.
Konferencija pradėta Telšių Žemaitės dramos teatro režisierės Laimutės Pocevičienės teatrine miniatiūra „Meilė užgimusi Sibire“. Režisierė, buvusi Židikų gimnazijos mokinė, akcentavo, kad parodyta miniatiūra siekė „<…> į jaunimo, vaikų lūpas įdėti tai, kas buvo mūsų prosenelių lūpose“.
Sveikinimo žodį tarė Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė. Direktorė prisiminė ir akcentavo visas gimnazijos bendruomenės ekspedicijas: 2013 m. į Permės, 2015 m. į Irkutsko, 2016 m. Krasnojarsko kraštus ir 2019 m. į Kazachstano valstybę. Dėkojo pavaduotojai Laimai Bartkuvienei už iniciatyvas rašant šiuos projektus, už kūrybiškumą ir įpareigojo pavaduotoją moderuoti konferenciją.
Dalyviai išklausė bendrijos „Lemtis“ nario, ekspedicijų į tremties vietas organizatoriaus bei vadovo Gintauto Aleknos pranešimą. „Lemtietis“ pasidalijo Benedikto Butkaus knygos „Laisvės netekus“ ištraukomis, prisiminė praėjusias ekspedicijas ir pasidalijo nuotraukų bei video siužetų medžiaga iš 2019 m. ekspedicijos Kazachstane.
Informatyvų pranešimą skaitė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) Memorialinio meno ir ekspertizės skyriaus vyriausiasis architektas profesorius Algis Vyšniūnas. Profesorius pasakojo apie tai „Kas atsitiko Kengyre 1965 metais?“.
LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Ramunė Draučiūnaitė pristatė kilnojamą parodą, kuri gali būti alternatyva istorijos vadovėliui. Paroda šiuo metu veikia Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos antro aukšto fojė.
Mintimis apie 2019 m. ekspediciją į Kazachstaną dalijosi ir joje dalyvavę mokytojai, gimnazistė Ugnė. Židikų gimnazijos II g. klasės mokinė pasakojo apie Dolinkos miestelyje esančias „Mamočkino“ kapinaites, kuriose palaidoti politinių kalinių vaikai nuo kelių mėnesių iki kelerių metų amžiaus. Gimnazistė akcentavo patirtus išgyvenimus ten ir likusias gajas emocijas šiandien.
Taip pat išgyvenimais, atsiliepimais po ekspedicijos dalijosi Neringos gimnazijos mokytoja Rita Raugienė bei Klaipėdos Žemynos gimnazijos mokytoja Lidija Trumpienė. Viešnios, ekspedicijos dalyvės, skaitė kolegų, mokinių atsiliepimus po to, kai jos jiems pristatė vasarą vykusią ekspediciją Kazachstane.
Taip pat susirinkusieji girdėjo Šiaulių Juventos progimnazijos mokytojos Editos Valaitienės pasisakymą apie ekspediciją. Mokytoja skaitė pranešimą „Tautų ir inteligencijos pragaro centre – Dolinkoje“ .
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokytojas Andrius Šakinskas dalijosi savo įspūdžiais, išgyvenimais, tuo, kas jam labiausiai įsiminė, pasakojo apie auklėtinių, kitų bendruomenių, kurioms pristatė ekspedicijos išgyvenimus, reakcijas po ekspedicijos pristatymo.
Apibendrinus tai, kas konferencijos metu girdėta, pamatyta, išjausta, aiškiai suvoki, kaip svarbu jaunajai kartai suteikti galimybę prisiliesti prie šių gyvų istorijos pamokų, kaip svarbu mokytojams skleisti šią žinią ir ugdyti pilietinę visuomenę.
Tekstas mok. Lauros ARNOTAITĖS
Nuotraukos Violetos LIEGYTĖS