2024 m. rugsėjo 27 d. Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijoje vyko respublikinė metodinė-praktinė konferencija, kurios tema – Kūrybinės dirbtuvės „Mažosios architektūros pėdsakai Židikuose“. Šis renginys siekia tęsti 2021 m. vykdyto sakralinio meno ir paveldo simpoziumo „Versmės“ idėją, kviečiant giliau pažvelgti į Židikų mažosios architektūros paveldą bei atskleisti jo svarbą miestelio tapatybei.
Pagrindinis projekto tikslas buvo ne tik paminėti Europos paveldo dienas, bet ir skatinti kultūros paveldo pažinimą, įvertinant pamirštus, tačiau reikšmingus mažosios architektūros objektus, tokius kaip šuliniai, kryžiai ir koplytstulpiai. Šie objektai yra ne tik meninės išraiškos formos, bet ir krašto istorijos liudytojai. Konferencijos metu siekta ne tik atgaivinti šiuos architektūros paminklus, bet ir įtraukti bendruomenę bei svečius į kūrybinį procesą, taip puoselėjant Židikų paveldą.
Renginys prasidėjo mokomąja ekskursija, kurios metu dalyviai lankė Židikų mažosios architektūros objektus. Ekskursiją vedė Mažeikių muziejaus darbuotoja Jūratė Miliauskytė. Vėliau vyko fotografavimo dirbtuvės „Simbolinės formos: Židikų miestelio mažosios architektūros fotografavimo iššūkiai“, kurių vadovas buvo teleoperatorius ir fotografas Gintautas Alekna. Jis dalyviams padėjo pažvelgti į mažosios architektūros elementus per meninės fotografijos prizmę.
Be to, dalyviai turėjo galimybę dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse „Simboliniai karpiniai: Estetika ir prasmė Mažosios architektūros detalėse“, kurias vedė Šatrijos Raganos memorialinio muziejaus darbuotoja Erika Skeivienė. Užsiėmimų metu buvo kūrybingai nagrinėjami architektūros elementai, jų estetinė ir simbolinė prasmė.
Konferencijoje dalyvavo Skuodo r. Ylakių gimnazijos dailės mokytoja Neringa Daukšienė su mokinių grupe, Mažeikių r. Viekšnių gimnazijos dailės mokytoja Gitana Butkuvienė su mokiniais, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokiniai bei Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos bendruomenė. Taip pat buvo pristatyta Židikų gimnazijos IV klasės mokinės Eimantės Intaitės sukurta virtuali ekskursija.
Projekto metu dalyviai turėjo galimybę ne tik susipažinti su karpinių menu, bet ir kūrybiškai tyrinėti mažosios architektūros motyvus, fotoaparatu fiksuoti architektūros objektus bei tapyti kompozicijas, įkvėptas šių elementų.
Mažoji architektūra – tai miestelio siela, jungiantis kartas ir pasakojantis svarbias istorijas. Kiekvienas šulinys, kryžius ar koplytstulpis yra mūsų bendro kultūrinio palikimo dalis, formuojantis Židikų miestelio tapatybę.
Dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie šios kūrybinės kelionės ir padėjo puoselėti bei atrasti Židikų unikalų kultūrinį paveldą. Tikimės, kad šis renginys įkvėps tolesniems kūrybiniams projektams ir prisidės prie šio regiono kultūros paveldo išsaugojimo.
Renginio akimirkas įamžino fotografas Gedeminas Januška.