Šiaurės šalių literatūros savaitė gimnazijoje

Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitė pakvietė vaikus, jaunuolius pamąstyti apie tai, ką reiškia būti pasaulio piliečiu ir paieškoti savo vietos pasaulyje. Pasaulyje mūsų yra arti aštuonių milijardų ir kartu mes visi kuriame tai, kas yra mūsų pasaulis. Galime keliauti po pasaulį, iš savų namų ir artimos aplinkos persikelti į mums svetimus ir nepažįstamus kraštus. Kelionės gali būti trumpos ir ilgos, ribotos laike ir nesibaigiančios. Pasaulis mums gali atrodyti neaprėpiamai platus ir visai mažytis, bet viena yra tikra – visi tie aštuomi milijardai žmonių gyvena ir kuria savo unikalų pasaulį, savo unikalią istoriją.

Skaitymas suteikia mums fantastišką galimybę keliauti ir patirti pasaulį. Šių metų Šiaurės literatūros skaitymams siūlytos knygos tryško gyvenimu ir kėlė didžiuosius klausimus apie gyvenimą ir mirtį, mūsų teises ir pareigas pasaulyje, privilegijas. Visos šių metų skaitymams siūlytos knygos yra įvertintos ir pelniusios autoriams prestižinę Šiaurės Tarybos literatūros premiją.

Tradiciškai prie iniciatyvos prisijungėme ir mes, Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos bendruomenė. Skaitėme auštant. Dalinuosi iniciatyvoje dalyvavusių mokytojų informacija ir nuotraukomis.

MOKYTOJA SONATA: „Pirmokai pirmą kartą dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymuose. Pamoka prasidėjo uždegant žvakeles ir laukiant svečio. Netradicinę lietuvių kalbos pamoką nuotoliniu būdu mums vedė Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo vyresnioji bibliotekininkė Valda Muravjovienė. Ji mažiesiems skaitytojams pasakojo apie Šiaurės šalis ir jų išskirtinius bruožus. Pristačiusi skaitysimos knygutės autorę ir pagrindinę heroję, viešnia skaitė  kūrinį „Mamulės Mū ir Varnos Kalėdos“.  Pirmokai buvo sužavėti raiškiu skaitymu, įdomia istorija, o dar labiau apsidžiaugė gavę iš bibliotekininkės saldų siuntinuką –skanėstų, parvežtų iš šiaurės šalies – Švedijos. Pamokos pabaigoje vaikai lankstė laivelius ir spalvino pasirinktos šalies vėliavėlę, į kurią norėtų nukeliauti. Pirmokai sako nuoširdų AČIŪ už labai įdomią pamoką bibliotekininkei Valdai“.

MOKYTOJA JURGITA: „Ankstyvą penktadienio rytą, rytinėje prieblandoje antrokai skaitė norvegų rašytojos Kristin Roskifte šiuolaikinės paveikslėlių knygos ,,Visi iki vieno” ištrauką. Originalus knygos pavadinimas ,,Alle sammen teller” reiškia ir skaičiavimą drauge (aritmetikos pradžiamokslis), ir tai, kad mes visi iki vieno esame svarbūs ir vertingi.

,,Septyni su puse milijardo žmonių vienoje planetoje. Kiekvienas turime savo unikalią istoriją. Visi esame svarbūs, visi iki vieno. Ir vienas jų esi tu!” (Kristin Roskifte)

Labiausiai suintrigavo citata apie skaitmenį 85:

,, 85. Aštuoniasdešimt penki žmonės kine. Vienas po filmo į pasaulį žvelgs kitaip. Trims filmas nuobodus. Vienas žiūrės tą patį filmą po aštuoniasdešimt dvejų metų.“

Tai kuris iš žiūrovų žiūrės tą patį filmą po aštuoniasdešimt dvejų metų? Pasipylė įvairiausi svarstymai ir spėliojimai… Pagaliau prieita išvada: tą patį filmą po 82 m. galės žiūrėti paveikslėlyje pavaizduotas mažylis. Juk visi kiti greičiausiai negalės išgyventi daugiau nei 100 m.

Po skaitymo kiekvienas vaikas iš spalvotų kamštukų sudėliojo skaičių, paaiškindami, kodėl šis skaičius jam asmeniškai svarbus. Paaiškinimų įvairiausių:

7 – man tiek metų! 

7 – skaitmuo turi tris kampus.

13 – tiek žmonių dalyvavo piešimo kursuose. (Tiksli citata iš knygos.)

14 – 14-os metų galėsiu sėdėti mašinoje priekinėje sėdynėje šalia vairuotojo.

20 – gražus skaičius.

200 – eurų viename banknote.

100 – su tiek žmonių norėčiau būti paplūdimyje. (Tiksli citata iš knygos.)

7 mlrd. – patinka daug žmonių, kad galėčiau susirasti daug draugų.

1 trilijardas – didesnis skaičius negu žmonių pasaulyje.

Pamoką užbaigėme, palaimindami mūsų planetą“.

MOKYTOJA GRAŽINA: „3 kl. mokiniai dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitėje, kurios tema buvo Šiaurės šalys ir pasaulis. Skaitymas suteikė mokiniams fantastišką galimybę keliauti ir patirti pasaulį.Skaitėme ištrauką iš K. Roskifte knygos “Visi iki vieno”. Kiekvienas mokinys turėjo skaičių, kurį nupiešė dekoravo, o po skaitymo vaišinomės saldumynais“.

MOKYTOJA DANUTĖ: „Į Šiaurės šalių literatūros savaitę įsijungė ir gimnazijos biblioteka. Čia veikė Šiaurės šalių rašytojų knygų parodėlė. Bibliotekoje anksti ryte apsilankę I g. klasės mokiniai turėjo kitokią pamoką: pirmiausia prisiminė, kokias žino Šiaurės šalis, autorius, jų knygas. Tada žvakių šviesoje klausėsi skaitomos švedų rašytojo J. Wegelius knygos ,,Žudiko beždžionė“ ištraukos, aptarė neįprastą  pasakotoją, veiksmo vietą, veikėjus, intrigą. 7, 8 ir II g. klasės mokiniai mokosi nuotoliniu būdu, tai ir į šią savaitę įsijungė šiek tiek kitaip. Per lietuvių kalbos ir literatūros pamoką irgi uždegė žvakeles, išvardino žinomas Šiaurės šalis. Klausėsi skaitomos ištraukos iš knygos ,,Žudiko beždžionė“ bei buvo pakviesti pamąstyti apie savo vietą pasaulyje. 7-8 klasės mokiniai rašytojus ir jų kūrinius prisiminė žiūrėdami pažintinį filmuką ,,Ką žinai apie Šiaurės šalių rašytojus?“ ir atsakinėdami į klausimus“.

MOKYTOJA LAURA: „Šiais metais pajusti šiaurietiškos literatūros grožį pakviečiau 5, 6 ir III klasės mokinius. Keista, bet visi skaitėme tą patį tekstą – „J. Wegelius knygos ,,Žudiko beždžionė“ ištraukas. Buvo labai įdomu sužinoti, kaip mažiausi 5-okėliai ir jau dideli bei brandūs III klasės mokiniai sugebės išnarplioti šią bylą. Puikiai suprasdami, kad į šalį, iš kurios kilęs mūsų skaitysimo teksto autorius, galime patekti tik vandeniu, išsilankstėme laivelius, ant kurių briaunų surašėme pagrindinius veikėjus ir galimas istorijos atomazgas. Skaitomos istorijos pasakojimas nukėlė mus į tamsias Lisabonos uosto apylinkes, o  įspūdžiui sustiprinti skaitymo metu mokiniai stebėjo animuotas knygos iliustracijas. Žinoma, o kaip be aptarimo… Kokių tik atomazgos variantų neišgirdau. Nori sužinoti? Užeik į lietuvių kalbos kabinetą ir paskaityk, ką mes užrašėme ant išlankstytų laivelių“.

 



2019 | Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija | Sukurta:    Inforenoje
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija