Šiaurės šalių literatūros savaitė gimnazijoje

Lapkričio 11–15 dienomis Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijoje organizuoti  Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Šio projekto tikslas – puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo.  Šiais metais projekte dalyvavo 2556 įstaigos iš 26 šalių. Džiugu, kad Lietuvoje šie skaitymai patys populiariausi ir iš mūsų šalies daugiausia prisiregistravusiųjų.

Šiais metais Šiaurės šalių literatūros savaitė kvietė vaikus, jaunuolius ir suaugusius šventei literatūros takais. Skaitymams pasiūlytos knygos iš Danijos, Norvegijos ir Švedijos, kurios atspindi temą „Šventės Šiaurės šalyse“ ir kvietė klausytojus įsitraukti į literatūrines šventes per rašytinio žodžio magiją.

Prie projekto ne pirmą kartą šiais metais prisijungė pradinių klasių vyr. mokytoja Sonata Kazlauskienė, kuri, pasidalinusi gerąja patirtimi su kolegėmis, pakvietė prisijungti ir jas, tad šiais metais visi pradinių klasių mokiniai su savo mokytojomis džiaugėsi raiškaus žodžio švente ir skaitė Astridos Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“ skyrių „Pepė švenčia gimtadienį“.

Pirmokai ir jų mokytoja Jurgita dar neišaušus klasėje sužiebė žvakes. Pasakiškame gaublyje rado Skandinaviją, aptarė, kas tos Šiaurės šalys ir skaitė, skaitė, o po to vaišinosi šokoladu…

Antrokai ir mokytoja Gražina taip pat ne tik skaitė rekomenduotąjį tekstą auštant, bet ir vaišinosi gimtadienio skanėstais, sužinojo, kokių dar įdomių knygų yra parašiusi Astrida Lindgren…

Trečiokai su mokytoja Vanda skaitė ištrauką ir kalbėjosi apie savo įsimintiniausią gimtadienį, lygino jį su Pepės švente…

Ketvirtokai, paraginti mokytojos Sonatos, tekstą skaitė patys, bet ne bet kaip, o užsilipę ant kopėčių, juk ir Pepei patinka visur karstytis, jai patinka neįprasti dalykai. Ketvirtokai, kurie yra perskaitę visą knygą „Pepė Ilgakojinė“ pasidalijo įspūdžiais su draugais, papasakojo keletą linksmiausių Pepės nuotykių, o mokytoja priminė vaikams svarbiausius bei įdomiausius rašytojos gyvenimo ir kūrybos faktus.

Projekte ne pirmi metai dalyvauja ir lietuvių kalbos bei literatūros mokytoja Laura Arnotaitė. Su 5-os klasės mokiniais mokytoja suorganizavo Astridos Lindgren 112 gimtadienio šventę, taip drauge paminėdami ne tik rašytojos, bet ir jos sugalvotų personažų gimtadienius. Pepė Ilgakojinė švęsdama gimtadienį 5-okus pakvietė į vakarėlį Pepės namuose Villa Villekulla, kur ir arklys, ir beždžionė turėjo savo vietą už stalo. Šventėje netrūko nieko, buvo pagamintas ir kvietimas į šventę, pripūsta daug balionų, ant stalo stūksojo svarbiausias šventės akcentas – tortas su 112 žvakučių, o „vyšnia ant torto“ tapo rekomenduotoji ištrauka, kuri penktokams labai patiko, ypač įdomu buvo išgirsti apie išdaigas palėpėje ir vaiduoklius…

II ir III klasių gimnazistus mokytoja Laura auštant, klasę gaubiant žibintų ir žvakių šviesai, pakvietė švęsti ne Pepės, bet penkiolikmetės Sofijos gimtadienį ir pasiklausyti bei paties įsijungti į knygos „Sofijos pasaulis“ skaitymus. Pateiktoje ištraukoje aprašyta filosofiška šventė sode, kuri provokavo paauglius pokalbiui ir krislui siurrealizmo. Mokiniai, kaip pridera šventės dalyviams, vaišinosi šiaurietiškais skanėstais – imbieriniais meduoliais.

7-okai, paraginti auklėtojos bei savo lietuvių kalbos mokytojos Danutės, taip pat įsijungė į Šiaurės šalių literatūros skaitymus auštant. Jie ne tik skaitė pateiktą tekstą, jį aptarė, bet ir žaidė žaidimą „Dovanų ratas“, koks gimtadienis be dovanų?..

Šių metų tema Šiaurės šalių literatūros savaitė siekė pabrėžti bendrystę ir solidarumą. Akivaizdu, mūsų gimnazijoje šis tikslas pasiektas!

Mokytoja Laura A.2019 | Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija | Sukurta:    Inforenoje
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija