Židikuose apibendrintos dvejus metus trukusio tarptautinio projekto veiklos

Vasario 13 dieną Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijoje įvyko baigiamoji konferencija, skirta apibendrinti dvejus metus trukusį projektą „Socialinių ir amatų įgūdžių tobulinimas Lietuvos ir Latvijos pasienių regionų bendruomenių gerovei“, kurį vykdė Židikų Marijos Pečkauskaitės ir Latvijos Nigrandės seniūnijos Kalni mokyklos bendruomenė.

Konferenciją atidarė abiejų mokyklų mokiniai. Pirmieji į sceną lipo ir susirinkusiems dainas dovanojo šeimininkai, o po jų pasirodė svečiai iš Latvijos, kurie nestokojo teigiamų emocijų.

Tardama sveikinimo žodį direktorė Rima Širvinskienė akcentavo, kad užsimezgusi draugystė projekto metu tikrai nenutrūks. Už būvimą kartu ji dėkojo latviškai. Direktorei antrino ir Nigrandes seniūnijos Kalni mokyklos direktorė Inesa Gangnusa.

Projekto tikslus, veiklas pristatė pavaduotoja ugdymui Laima Bartkuvienė. Ji priminė, kad šiuo projektu siekta sukurti patrauklesnę ir saugesnę teritoriją gyventi Lietuvos ir Latvijos pasienio Židikų (Lietuva) ir Kalni (Latvija) regionuose. Projektas padėjo vystyti vietinių žmonių socialinius ir verslumo  įgūdžius įkuriant „Amatų“ tinklą. Židikuose veikla buvo orientuota į nesudėtingų rūbų, aksesuarų ir kitų dirbinių dizainą, o Nigrandėje veikė medienos darbų laboratorija.  Šis amatų tinklas suartino abiejų šalių bendruomenes, skatino kultūrinį bendravimą.

Projekto veiklas apibendrino Lietuvos ir Latvijos mokytojai, kurie jas kuravo. Pradėta nuo kalbų mokymosi. Vieningai pritarta, kad 5 susitikimų kalboms pramokti – mažoka. Lietuvių kalbos mokytoja Romualda Žilinskienė pasidžiaugė, kad mokiniai buvo imlūs, žingeidūs ir tikrai išmoko nemažai žodžių, gali lengviau vieni kitus suprasti bei palygino Lietuvos ir Latvijos tautas. O juk tokio ir būta tikslo – įgalinti žmonių bendravimą pasienyje.

Technologijų mokytoja Inga Šilinskaitė drauge su mokiniais papasakojo, kiek daug šio projekto metu padaryta. Iš projektui įgyvendinti skirtų lėšų įsigytos audimo, mezgimo staklės, siuvimo, vėlimo mašinos, 3D spausdinimo aparatas, alembikas, hidrolatams gaminti, gimnazijoje naudojami pagal paskirtis,  o apie tai byloja mokinių darbai. Įkūrus „Amatų“ tinklą jauni žmonės išmoko siūti, megzti, gaminti suvenyrus, hidrolatus, apdoroti medį.

Vienas iš projekto uždavinių buvo susipažinti su kulinariniu baltų kultūros paveldu. Tiek Židikuose, tiek Kalni mokykloje vaikai gamino savo šalies tradicinius patiekalus, juos ragavo, vertino. Matyt, dėl to socialinės pedagogės Daivos Abrutienės kulinarinių dirbtuvių apibendrinimas sukėlė daugiausiai mokinių reakcijų, o jų lūpose skambėjo gamintų patiekalų pavadinimai: silkė, cibulynė, zrazai…

Svarbios projekto dalys – organizuotos vaikų vasaros užimtumo stovyklos. Tokios stovyklos projekto metu įvyko dvi. Viena stovykla organizuota Lietuvoje birželio mėnesį, o antroji Latvijoje rugpjūtį. Stovyklų metu nuveikta daug, daug pagaminta, sukonstruota, numegzta, išsiuvinėta, tačiau neįkainojamas ir bendrystės laikas drauge, todėl buvo smagu prisiminti ir vakarinius užsiėmimus, žaidimus, bendras repeticijas.

Už galimybę  formuotis naujus įgūdžius, pažinti daug naujų žmonių dėkojo ir Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokiniai. Jų vardu kalbėjo gimnazijos mokinių prezidentas Titas Žvirždinas, kuris pavaduotojai Laimai užsiminė, kad visi tikisi, jog šis projektas bus tęstinis ir greit visi susitiks naujo projekto atidaryme.

Saldus savivaldybės projektų koordinatorė Eva Jacobsone, kuri kuravo ir šio projekto veiklas, džiaugėsi ir akcentavo projekto naudingumą abiems šalims. Ji vylėsi, kad mokyklų bendruomenės nesustos ir galvos apie naujus bendrus darbus, nes idėjų jiems – nestinga.

Mokyklų direktorės padėkos žodžius ir raštus dovanojo visiems, kurie prisidėjo prie šio projekto. O tokių žmonių buvo daug – iš viso apie 20 mokytojų ir kitų mokyklų darbuotojų, 100 moksleivių.

Konferenciją uždaryta bendra Židikų Marijos Pečkauskaitės ir Latvijos Nigrandės seniūnijos Kalni mokyklos mokinių latviška daina „Tikai ta“, kurios žodžius per dvejus projekto metus išmoko visi lietuvaičiai.

Lauros A. informacija, Emilijos M. nuotraukos



2019 | Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija | Sukurta:    Inforenoje
Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija